06.07.2020

מתחילה עם חיוך: הגב’ ריקי פלאו / מנהלת משפחתון באשקלון

 

צאו בבקשה לרחובה של עיר, עצרו כל בעלת משפחתון מזדמנת, והציבו בפניה בלי גינונים את השאלה הספונטנית הבאה: ‘סלחי לי, מהי השאיפה שלך, רגע לפני ההתחלה?’. רשמו את התשובה בפינקס. כעת עצרו נוספת ושאלו נא גם אותה. ועוד אחת. ועוד אחת. הן אקראיות לחלוטין, מנקודות שונות על פני המפה ובמגוון גילאים וסגנונות. הן לא ניסחו ביחד את התשובה גם לא נערכו אליה מראש. ובכל זאת, השאיפה שלהן משותפת. יהי רצון שיהא זה היום, השבוע, החודש, הנושא, וזו העונה והשנה מוצלחות. מבורכות. ומצמיחות.

סיימנו את התחקיר. הממצאים ברורים. נכון?!

 

לא מפסיקה להתחיל

ועכשיו לנימה האישית שלי… השאיפה האישית שמפכה בתוכי היא להתעורר כל בוקר עם חיוך ושמחה לילדים ליהנות במחיצתם כל יום מחדש, להנחיל לגדיים הרכים מורשת, הרגלי נימוסים ודרך ארץ, כישורי חיים וחברה, אהבת איש את רעהו, ולשלוח אותם בסופו של יום מאושרים ובריאים לביתם. עד להתחלה החדשה… מחר בשעה 7:00 בבוקר.

לפעמים נתקלים במהמורות באמצע הדרך, כמו ויכוח עם הורה, אי תשלום בזמן, ילד חולה או אפילו מטפלת שמתעוררת עם חום אך על כל הקשיים אנו מדלגים וממשיכים הלאה עם חיוך גדול. ויהי ערב. ויהי בוקר. ממשיכים להתחיל כל פעם מחדש.

מידי שנה בשנה, אנו קולטות בזרועות פתוחות ילדים חדשים ולפעמים זו אפילו קבוצה שלמה חדשה. אמת,  כל התחלה היא קצת(?!) קשה. בכל התחלה אנו לומדות לקרוא ולהכיר את סגנון ההורה ואופי הילד. מבינות. מפנימות. ומכילות.

 

גלגל ההתחלות מסתובב לו

לכל התחלה יש טון שונה. זירה אחרת. ושחקנים חדשים. כבעלת משפחתון יכולה אני לספר לכן על מגוון התחלות שפגשתי בכל מיני צמתים, כולן מעולמו העשיר של החינוך לגיל הרך.

יש התחלות שגרתיות, מוכרות וידועות וישנן התחלות מאתגרות כמו אותה התחלה של שליחות בה אנו  מקבלות ילדים מיוחדים בעלי מוגבלויות או ילדים הסובלים מאלרגיות קשות, למענם ובשבילם אנו עוברות תהליך של שינוי בכל מהלך העבודה, משנות את סגנון  החדר ועיצובו, משדרגות את עצמנו. כן, כן, את עצמינו ואת היכולות שלנו. זוהי התחלה שלא תרפה את ידינו בהמשך אף לא לרגע, אנו נותנות את המאה אחוז, ואף עומדות מול הפיקוח בהצלחה רבה.

אולי זה התכוון המשורר באומרו: להתחיל ברגל ימין. ולהמשיך על בטוח….

 

שיר של יום

מבחינתי, כל יום הוא הישג בפני עצמו. כל בו יום אנו משחררות הביתה ילד עם חיוך, כל יום בו יוצא ילד מדלת הגן ומן המדרגות אני כבר שומעת אותו מדקלם לאימא את החמשיר החדש. כל יום הוא אתגר. וכל יום הוא הצלחה.

ערב אחד שעה שטיילתי בקניון בחברת ילדיי הרגשתי לפתע חיבוק ענקי מאחורי צווארי, הסתובבתי בהפתעה והנה אני רואה נערה מרשימה. תמירה. וחיננית, זיהיתי אותה דרך עיניה העמוקות והחכמות. “נועלה!!!” קראתי בתדהמה. נועה, התינוקת הקטנה שטיפלתי בה בהיותה עוללה בת תשעה חודשים הפכה להיות נערה מדהימה וזכרה אותי כמטפלת ריקי… עברו חלפו להם מספר ימים וכמותם מספר לילות, והנה, מבצבצת מתיבת הדואר שלי הזמנה חגיגית לאירוע, בת מצווה של נועה הקטנה. גדולה.  נו, מה אתן חושבות? בוודאי שהלכתי…!

 

מסגרת נכונה לתחילת הדרך

אין ספק שמשפחתונים זוהי מסגרת אידיאלית לקטנטנים מכילה ועוטפת… הטיפול מסור ואיכותי, המטפלת מסוגלת להעמיק את הקשר עם כל ילד וילד ולקדם אותו. הפיקוח הרציף השומר על סטנדרטים גבוהים ומציב דגש על בטיחות הילדים. מבחינת המטפלות, הנשים העמלות שנותנות את נשמתם מכל הלב יום יום ולעיתים גם בלילה, במסירות אין קץ, בלב פתוח ובנפש חפצה, הכול בכדי לשמור על מסגרת נעימה, בטוחה, חמימה ונכונה לקטנטנים שלנו שנמצאים עכשיו במשבצת של ההתחלה. משבצת ראשונית אבל משמעותית לדרך ארוכה של מאה ועשרים שנה.

ועוד מילה:

הטיפ שלי לכל חברותי למקצוע,  קבלו את הכול בחיוך, החיוך פותח לבבות! חיוך מרפא שברים! וחיוך מפיג מתחים. ומעל לכל, חיוך מגשים את השאיפה שלנו ל… התחלה מוצלחת והמשך מבורך! עד לסיום הטוב עם טעם של עוד…

inner_page_right_icon_1