06.07.2020

בונה: הגב’ רחל אטדגי / מפקחת ארצית מעונות יום

 

שנת הלימודים החדשה נפתחת, הלב הומה והנפש נרגשת.

לראות את כברת הדרך שנעשתה ולמנות את מעונות היום שהוקמו, לחייך באושר מול אזורים טופוגרפיים חדשים, וללטף בחיבה רבבות ילדים רכים, אלו ועוד יוצרים את המכלול הבלתי ייאמן של התרגשות, שמחה והודיה. הודיה על העבר, ותחינה על העתיד.

מהו הסוד של “נאות מרגלית”? מהי אפוא הנוסחה המקצועית שלה להצלחה?

כה טבעי הדבר ששאלה זו ושכמותה עולות ונשנות בכל פעם מחדש, כשהן מהולות תמיד בהתפעמות הנפש… נראה כי זוהי ההזדמנות לפתוח את היריעה ולגלות טפח וטפחיים מן היופי והייחודיות של ביתנו, “נאות מרגלית”.

 

פסיעה קטנה לאדם. צעד גדול לאנושות.

המדרש בפרשת שמות מתאר את המפגש הראשון בין הקדוש ברוך הוא למשה רבינו.

משה בארץ מדיין רועה את צאן יתרו, והנה, סנה בוער באש, והסנה איננו אוכל.  בטבע שבעולם, כל דבר שבוער באש מתכלה ונגמר, אך הסנה הזה השיח המשונה הזה בוער ואיננו מתכלה! האומנם? איך? כיצד יתכן הדבר?

טבע המנהיגות שזרם בעורקיו של משה רבינו לא אפשר לו לעבור את המחזה הזה מבלי לסור ולהתקרב אל המקום. לראות. להתבונן. לנשום. להרגיש.

האכפתיות ותשומת הלב, ההתבוננות  והנכונות, המאמץ והשאיפה לגשת ולבחון מקרוב מה באמת קורה שם, מה רוחש במקום הזה, הם אלו שהביאו את משה רבינו למנהיגות עולם, ולהכרה בנאמנותו הנצחית לצאן מרעיתו, עם ישראל.

 

מקום של כבוד

משימה מורכבת ולא פשוטה כלל לבנות רשת מעונות ומשפחתונים ולמצב אותה במקום של כבוד במערכת החינוך במדינת ישראל.

אך יחד עם זאת, האכפתיות, ההתבוננות והנכונות להתקרב אל השטח, לזהות נכון את הצרכים ולהעניק חינוך יהודי איכותי מתוך מנהיגות ואהבת ישראל, מתוך מסירות נפש ודאגה לכל רבדי האוכלוסייה… הם הם סוד ההצלחה להתרחבות פורצת הגבולות וחוצת המגזרים של רשת “נאות מרגלית”.

רשת “נאות מרגלית” דוגלת בחינוך התפתחותי ערכי עם זיקה חזקה למורשת ולמסורת ישראל, ואלו הם נר לרגליה.

 

נחושים אל היעד

החזון שלנו הינו הענקת הזדמנות לכל ילד, תינוק ופעוט, לגדול ולהתפתח בסביבה חינוכית מוגנת ומאובזרת, לצד תזונה בריאה הכוללת את כל אבות המזון, “נאות מרגלית” מארגנת את כל נתוני השטח להשקעה רצופה בהתפתחותו המיטבית של הילד.

במערכת ‘נאות מרגלית’ הארצית מתחנכים רבבות ילדים מכל העדות והחוגים. כשהשירות עצמו חוצה מגזרים ושואף למצוינות בכל המובנים.

כל אוכלוסיות הילדים מקבלות את המענה המותאם למען התפתחותם מבחינה קוגניטיבית מוטורית, שפתית וחברתית. נשות החינוך נבחרות במקצועיות ובקפידה, כאשר צוות הפיקוח והמנהלות משכלל, כמגמה תמידית, את תצורות העבודה, על מנת ליצור אקלים חיובי, ומזג המצעיד קדימה את איכות החינוך במעון.

הצוותים החינוכיים נדרשים לאיכות מקצועית לצד איכות אנושית ומחויבות עמוקה למתן טיפול מסור, כמו גם חינוך ראוי לגיל הרך. הן בהקניית הרגלים חיוביים והן בהעשרת ידע עולם, התואמים גיל, וציר התפתחות נורמטיבי.

מפעים ביותר להיכנס לכל המעונות כולם, בכל רגע נתון, ולראות את הצוותים הנפלאים  באהבתם הגדולה לילדים, וביחסם הידידותי, המעריך והמוקיר כלפי ההורים.

נאות מרגלית – חינוך עם נשמה – זה דרך חיים.

 

בדרך לעוד פסגה

בסייעתא דשמיא נפתחים מידי שנה עוד ועוד מעונות ברחבי הארץ, בבחינת “ויהיה זרעך כעפר הארץ ופרצת ימה וקדמה צפונה ונגבה”.  כרשת אשר מובילה בתחום החינוך לגיל הרך ואשר זוכה למקום של תהילה בין כלל הארגונים המפעילים מעונות יום ברחבי הארץ, מתקבלות השכם והערב פניות מרשויות מקומיות וממועצות אזוריות, במטרה לשיתוף פעולה ולהפעלת מעון יום ביישובם.

המוביל את התנופה בפעילות זו הוא מנכ”ל הרשת הרב ליאור גבאי אשר רואה לנגד עיניו את החזון להשפיע על דור העתיד בכל מקום ברחבי הארץ. לילות כימים פועל המנכ”ל בכדי למנף כל מעון ומעון, בתשומת לב מוקפדת לכלל ולפרט, מנהלות ומטפלות, הורים וילדים, ללא יוצא מן הכלל. בהשראת חזונו של המנכ”ל ובהתאם להנחיתו, מתבצע חריש עמוק ברחבי הארץ במיזמים חינוכיים ופעילות מגוונת למען שדרוג איכות החינוך והמקצועיות ברשת החינוך נאות מרגלית.

מכאן שלוחה ברכת יישר כוח לכל העוסקים במלאכה בלב שלם ובנפש חפצה. ייתן הקל ונמשיך יחדיו לגדול ולגדל את עם ישראל מתוך שלוה ושמחת לבב. שנחוש בכל בוקר בכוחות המיוחדים הנמסכים בנו, ולא נרפה לרגע מעשיית מלאכת הקודש בנאמנות ובמסירות אין קץ. יהי רצון שנחתור תמיד אל היעד כמו ציפור במעופה העושה דרכה מעל ימים, אגמים ויערות ולעולם נשארת צחורה, לבנה ומרוממת. כמאמר הקב”ה לכנסת ישראל: “יונתי בחגווי הסלע .. הראיני את מראייך השמיעיני את קולך”.

בברכת שנה טובה ומבורכת!

inner_page_right_icon_1