07.07.2020

הגב’ אורנה חקק רכזת משפחתונים בבת-ים

אני מאמין: העצמה – בניין האדם היא

 

מערכת ההגברה הפרטית שלי

זכיתי ליטול חלק בשליחות החינוכית לילדי ישראל. קרוב לעשור שנים שאני מרכזת את אשכול המשפחתונים בבת-ים. תפקיד אחראי ובעל משמעות סגולית מאין כמותו. בכל יום אני מתרגשת מחדש מקו התפר העדין של המשרה שלי. הורים-ילדים-מטפלות-הנהלה. כשגולת הכותרת של כולנו לעשות מלאכתנו נאמנה.

יום-יום שעה-שעה אני מזכירה לעצמי את היותי שגרירה של ילדי ישראל, שגרירה לאושרם, שגרירה לחינוכם, לבטיחותם ולהתפתחותם. את בנק היעדים הללו מפקידה אני בלב שלם בידיהן האמונות של עשרות מטפלות יקרות. אשר עולות על יצועיהן וקמות עם שחר סביב ציר אחד ושמו חינוך ילדי ישראל.

מתוקף תפקידי אני נדרשת לשמור על רציפות ומעורבות בכל הנעשה במשפחתונים. ולשם מטרה זו אני עורכת ביקורי פתע בסבב אקראי. לעולם, אבל לעולם לא יהיה המנוע שלי שיפוטיות וביקורתיות אלא רצון כן ואמיתי לייעל, לשפר, לקדם ולהפיק את המיטב.

 

מקום בטוח

ככלל, הנחת יסוד בעבודתי, זו העצמה. העצמת הילד הרך. העצמת משפחתו של הילד. והעצמת המטפלת. כשאדם מועצם, גדול כקטן, ערכו האישי עולה בעיניו. דימוי העצמי מתחזק והוא מוטען באנרגיה חיובית. והיה אם נשלחת לעברו אמירת ביקורת, הערה או נזיפה, במצב של העצמה מנטאלית הוא ‘לא יפול מהכיסא’ נוכח זאת. ההיפך הגמור.

מניסיוני, אני רואה ופוגשת חדשות לבקרים, מטפלות מועצמות שמקומן הרגשי והבטוח אפשר להן לשמוע על שינויים ותמורות. הן לא נבהלו מבקשות ושיפורים והיו נכונות להשתדרג עוד ועוד. אצלינו בבת-ים לדוגמא, קיימת קבוצה מכובדת של מטפלות, נשות חינוך לגיל הרך, בעלות ניסיון וותק של למעלה מעשרים שנה. מטפלות אלו מקבלות העצמה וחיזוקים כרוטינה קבועה אצלינו במערכת. והנה, לפני תקופה כשערכנו אסיפה חודשית עם הצוות וההנהלה, התבשרו או נכון יותר התבקשו אותן מטפלות לרענן ולהצעיר את פני המשפחתונים, הן בציוד, הן במשחקי התפתחות והן בסביבה לימודית. והנה, הפלא ופלא, אף אחת מהן לא התנגדה, לא הייתה מורת רוח באווירה. וכולן, ללא יוצא מן הכלל, נרתמו לשינוי המבורך. אם תשאלו אותי איך יתכן הדבר? התשובה שלי פשוטה ועולה מאליה. ‘העצמה’. מטפלת שמרגישה מועצמת וחזקה דרישות מהמערכת כמו גם הערות מההורים לא מפרים את שלוות הנפש שלה.

 

מטאפורה מניעה

יש לי בארסנל מטאפורה יפה למושג העצמה, אני קשובה לה והיא סוללת לי את מתווה ההתנהלות בעבודה, הן מול קהל הילדים והן מול צוות המטפלות. אני רואה את העצמה כמו מערכת הגברה רבת עוצמה. לעיתים הקול הראשוני, הבסיסי, הוא קול דק, חלש, עדין ואולי אפילו צרוד. תפקידה של מערכת ההגברה להפיק ממנו, מן הנתונים שיש בשטח את המקסימום.

זוהי העצמה. בכבודה ובעצמה.

מערכת הגברה מגבירה את הקול, מגביהה אותו, מנקה אותו מרעשי רקע ומקפיצה אותו בכמה דציבלים. כך בדיוק במשוואה שווה פועלת המילה הטובה. הכישורים ותכונות האופי אלו הם נתוני הבסיס. התפקיד שלי כמרכזת לראות את ה’יש’ בכל מטפלת ובכל משפחתון ולהאיר עליו באור יקרות.

כאשר אני עורכת גיחת פתע, אפקח עין ואשים לב, לריחות הטובים שעולים מן המטבח, לצעצועים החדשים שמונחים בסלון, לטון הנינוח בו פונה המטפלת אל הפעוט ועוד. תופעות אלו אינן רק מקבלות ‘וי’ ברשימה הצחורה, אלא אני דואגת לציין אותן בפה מלא מול המטפלת הנרגשת.

מניסיוני, זו אסטרטגיה שמצדיקה את עצמה. כי הנשכרים הגדולים בסופו של יום, הם קהיליית הילדים שלנו.

 

ייחוס חיצוני או פנימי

לא מזמן הייתי עדה לסיפור לא נעים, בו הורה התלונן כי הוא לא מרוצה ממשפחתון איקס, באמתחתו טענות רבות, ואין לו סיבה להמשיך להשאיר את הילד באותה מסגרת. המטפלת שהייתה צעירה בשנתה השניה לעבודתה, פנתה אלי בכאב לב, הביקורת הייתה קשה ונוקבת, ולא מופקע יהיה לומר ‘קטלנית’. נכנסתי לעובי הקורה, כמו בכל מקרה דומה, ובאתי עם ההורים בדברים. והנה, כבר בתחילת השיחה הבנתי שכל הטיעונים שייכים לייחוס חיצוני, גם כך ההורה לא היה שלם עם החלטתו לשלוח למשפחתון, גם כך הוא חיפש מטפלת פרטית בתוך הבית, גם כך הוא טיפוס ביקורתי באופן כללי, גם כלפי סביבתו הקרובה, האישית. כשבודדתי את ה’תלונות’ והבנתי את מקורן, ישבתי עם אותה מטפלת ב’אחד על אחד’, עכשיו הגיעה השעה לספר לה עד כמה היא מיוחדת, ועד כמה המשפחתון שלה נחשק, ראיתי גם ראיתי את השקעתה הילדים, ודבר ההורים המרוצים הגיע לפתחי.

את המילים הללו, שכולן היו מגיעות לה ביושר, ייחסתי אליה, אל הגורמים הבסיסיים שבהתנהלותה. ייחוס פנימי. מדויק. ואיתן היא הלכה הלאה. והלוך הלכה קומתה וגבהה. מיותר לציין שמיד אחר כך נקלט ילד חדש, והיא קיבלה אותו במשנה מרץ ושמחה גדולה. מאוחר יותר גילתה לי אותה מטפלת, כי אותם רגעי העצמה, אותה ‘מערכת הגברה’ היא שמנעה מממנה ליפול ברוחה, ונסכה בה כוחות מחודשים.

inner_page_right_icon_1