06.07.2020

פותחת עם שליחות: הגב’ אורית קוזמן / מנהלת אגף המשפחתונים ברשת ‘נאות מרגלית’

 

הבחירה במשפחתון כמסגרת חינוכית מקצועית לילד הרך, נובעת משאיפתם הכנה של ההורים, לספק לילדיהם מענים חברתיים ודידקטיים הולמים, תוך כדי מעטפת חמימה וביתית. מול רף מוקפד ובלתי מתפשר מעין זה, מובן אפוא, כי מסגרת של משפחתון, היא ההחלטה המועדפת עליהם.

אם נשים את מרכז העדשה על מבנה המשפחתון נגלה כי הוא למעשה משיק בתוכו סיכון מול סיכוי, באיזון עדין ומנצח.

הסיכון או האתגר הניצב לרגלי מנהלת המשפחתון, הינו העובדה שהיא משמשת עוגן יחיד בכל בוקר מחדש במשך כתשע שעות רצופות, והיא גם הדמות היחידה, הבוגרת והאחראית מול קבוצת הילדים הקטנים. כמו כן, כל ההיבטים של הבית חלים בד בבד גם על ילדי המשפחתון באותה שעה ובאותו מקום, ממש, בשניהם היא נדרשת לתת את מלוא הלב והדעת.

נוסף על כך, מנהלת משפחתון נדרשת להיות עם עין פקוחה ולפתח אחריות מקצועית רבה, לא אחת נמצא בין קבוצת הילדים, ילד עם רגישות מסוימת כמו ילד אלרגי או אסמטי או אפילו ילד עם אתגר קל כמו סרבנות אכילה או קשיי הירדמות ושינה, הרי שבכל הסיטואציות הללו צריכה מנהלת המשפחתון בעצמה, לתת את המענים המקצועיים באופן אחראי ומדויק ביותר.

יחד עם זאת לא ניתן להתעלם מהסיכוי המיוחד אשר ממצב את המשפחתון במקום גבוה מובהק.  כאשר מנהלת משפחתון איכותית מקבלת הכוונה מקצועית אינדיבידואלית, יזכה הילד הרך לטיפוח אישי ומלטף, על ידי מטפלת חמה ומסורה שתכיר אותו עד לנבכי נשמתו. אזי, בסופו של יום ירגישו גם ההורים, כי מסרו את אוצרם הקטן לידים אמונות וטובות.

 

דמות מהדהדת לכל החיים

מנהלת משפחתון מהווה דמות ייחודית ומשמעותית בעולמו של הילד, שלמעשה נמצא בחברתה יותר שעות ערות מאשר עם אמו. במשוואה פשוטה נגלה עד כמה המשוואה הזו אינו פשוטה כלל.

בחירת מטפלת, היא נרטיב חשוב מאד בתקופת התפתחותו של הילד, וכאשר מחפשים הורים למצוא את השליחה הנאמנה הזו עליהם לעשות זאת מתוך הבנת נפש פנימית, לצד אינטואיציה הורית חזקה, שזוהי אכן המטפלת הנכונה שתשכיל למצוא את החיבור המיטבי עם הילד.

בשעה שנוטלת מנהלת משפחתון תפקיד זה על עצמה עליה להפנים את משמעות התפקיד. מנהלת משפחתון איננה ספקית שרותי שמרטפות בעלמא, או מפעילת תוכנית הזנה והיגיינה. מנהלת משפחתון היא דמות מעצבת במרחב האישי של הילד, וסוללת דרכו. יתרה מזאת, מנהלת משפחתון איננה רק שליחה חינוכית ‘בו בזמן’ בגילאי אפס עד שלוש, אלא דמות מהדהדת בחייו של הילד המקדמת ומלווה אותו לאורך שנות חייו הבאות.

מנהלת משפחתון צריכה לזכור כל העת את כובד האחריות שרב הוא מנשוא. עליה ליתן דעתה ולכתוב בחרט אנוש, כי כל ערך ומידה, תכונה והרגל שתטמיע עכשיו(!) בפעוט, ילוו אותו הלאה כחלק אינטגרלי ממנו, עד מאה ועשרים שנים.

 

בחירה מחייבת

בהתאם לכך, לשמחתנו רשת החינוך לגיל הרך ‘נאות מרגלית’ מובילה את תחום המשפחתונים במדינת ישראל ומהווה גורם משמעותי בתחום.

מנהלות משפחתונים נבחרות אצלנו בקפידה רבה, הרבה מעבר לדרישות הסף של הכלכלה. עמוד הענן ההולך לפנינו בדרכינו החינוכית, הינו התבוננות מעיני הילד. מה הילד מעדיף עכשיו? מה משמח אותו? כיצד היה רוצה להירגע? ועוד.

האג’נדה החינוכית שלנו וממנה לא משות המטפלות אף לרגע: בשעה שאנו ניגשים לטפל בילד האחר, נטפל בו בדיוק כפי שאנו רוצים שיטפלו בילד שלנו.

מטפלות המועשרות בהדרכה נכונה, ומובלות מאידיאל חינוכי של שאיפה כנה להענקה, המקפידות לחיבור עם הצוות המקצועי המלווה בשטח, מגיעות להישגים מרשימים לשביעות רצון כל הצדדים. ילדים, הורים ומערכת. וגם: סיפוק עצמי של הצלחה בשליחות.

 

הרכיבים להצלחה

לפני כל הידע המקצועי אם ישנו או איננו, עליך בראש ובראשונה לבחון פניות והתאמה, לוודא את היכולת לקרב ולחבק את השונה, ולחוש כל רגע שאת ניגשת לבנות נשמה, להפנים כי בעצם בחירתך בתפקיד את נדרשת לעצב את דמותו של הילד ולהעניק לו חוסנים, כלים, ידע ואימון עצמי לקראת חייו הבאים.

אין ספק, כי עם כזו נקודת התחלה גבוהה, תיבנה תשתית משובחת ביותר. החל משנות הינקות ועד לשנות הבגרות, ועד זקנה ושיבה

inner_page_right_icon_1