24.10.2023

"עת מלחמה ועת שלום"  \ אביגיל סולוף

אנו נמצאים כעת בעת מלחמה, אשר חלק מתושבי הארץ חווים אותה ממש רגע רגע באופנים שונים ואילו חלק אחר חווה אותה "מרחוק" , כמעט ללא השפעה ישירה על השגרה.

הורים שילדיהם מתמודדים עם הפרת שגרה, פחדים וחרדות, צריכים לתת את הדעת, קודם כל ,למצבם הם. הורה שרוצה להעניק לילדו כח וסביבה בטוחה, צריך למלא את עצמו בכוחות, כי אי אפשר להשקות אחרים מכוס ריקה.

נזכיר את מודל ההתמודדות בשעת משבר של פרופ' מולי להד :גשר מאח"ד

המודל מזכיר את ששת הערוצים העיקריים, שיכולים לסייע לאדם בהתמודדותו בשעת משבר ו/או לחץ: גוף, שכל, רגש, מערכת אמונות , חברה ודמיון.

לכל אדם ישנם ערוצים המשפיעים עליו יותר, ולכן גם ההורה, באשר הוא אדם לפני היותו הורה,  צריך לזהות את הערוצים המסוגלים להקל עליו בשעת משבר ולשאוב מהם כח , עידוד ותמיכה.

כאשר ההורה במקום יותר רגוע, יוכל במקביל לתמוך גם בילדיו ובאחרים.

ננסה להתאים את המודל לילדים בגיל הרך בהתאם לתקופה:

גוף – תחת ערוץ זה נכללות חוויות גופניות מהנות ומשחררות ועשיה מסיחה, כגון: תרגילי נשימה ,פעילות גופנית משחררת  עם מוזיקת רקע (ספורט, מחול, הליכה) ,אמבטיות חמימות ,עיסויים ,אוכל טעים ומפנק וכד'

שכל – גם ילדים בגיל הרך צריכים להבין את המתרחש סביבם, בהתאם לרמתם, כמובן. אווירת המתח שסביבם משפיעה עליהם גם אם לא חושפים אותם ישירות לדיבורים ומראות (שכך מומלץ מאד!).הסברים פשוטים, המובנים להם ,ירגיעו את הפחד באופן משמעותי.

רגש – כאשר ההורים מזהים אצל ילדיהם רגשות של פחד / כעס / עצב וכד' ,יהיה נכון לשקף את הרגש ולאמפט אותו  ולא רק לנסות להרגיעו. ("אני מבין שאתה ממש כועס , זה באמת מכעיס שאנשים עושים דברים רעים", "אני רואה שאת עצובה, זה ממש עצוב לשמע על אנשים שנפגעו " וכד')

מערכת אמונותחיזוק האמונה בדיבורים מרגיעים ושינון תפילות מתאימות בהתאם לגיל הילד.("הנה לא ..שומר ישראל" וכד')

חברה תמיכה סביבתית של משפחה וחברה, פעילות משותפת עם ילדים אחרים , המייצרת הנאה ומסיחה את הדעת.

תחת ערוץ זה נזכיר את הצורך של ילדים בגיל הרך (ולא רק) בנוכחות פיזית של ההורה , במיוחד בזמנים אלו. לכן, ההורה יכול לאפשר "הקלות" בתחום הזה, מבלי לחשוש שיהפכו להרגלים בלתי הפיכים, כגון: שינה בחדר ההורים או שנת ההורה בחדר הילדים או שינה משותפת של כל המשפחה בחדר המוגן, התלוות של הילד להורים ביציאותיו מהבית גם למקומות, שבשגרה ההורה לא יצרף את הילד וכן להיפך ההורה יכול ללוות את הילד אפילו בתוך המרחב הביתי. 

דמיון  – ערוץ זה משחרר את רגשות הפחד והלחץ ע"י שימוש בעולם הדמיון: משחקי דמיון, יצירה באמנות, מחשבות נעימות, דמיון מודרך, הומור וכד'

כאשר ההורה מרגיש, כי הוא עצמו מתקשה להתמודד עם המצב בעצמו או מתקשה לסייע לילדו להתמודד ונצפות רמות חרדה גבוהות, המשפיעות על התפקוד היומיומי, על התיאבון, השינה וכד' ,זה הזמן לגשת להעזר בגופי התמיכה המקצועיים, שאנו מוצפים בהם בימים אלו.

  בתפילה לעת שלום בקרוב

הכותבת היא מנחת הורים מוסמכת, ומנהלת מקצועית של 'קול להורה' קו הסיוע להורים לגיל הרך מבית 'נאות מרגלית'

יש לכם שאלה בנושא התמודדות עם המצב וילדי הגיל הרך? רוצים להתייעץ על נושאים אחרים בנושא הורות וילדי הגיל הרך? מוזמנים להתקשר לאנשי המקצוע של 'קול להורה', קו הייעוץ וההנחיה החינמי של 'נאות מרגלית' במספר טלפון 02-5866333

 

inner_page_right_icon_1